Site Optimizasyonu Nedir?

Site Optimizasyonu Nedir?

 1. SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edicisi” için kullanılan bir kısaltmadır.
 2. Bilindiği gibi Google Arama Motoru yalnız ülkemizde değil, tüm dünyada en çok kullanılan arama motorudur.
 3. Google Arama Motorunda anahtar kelimelere bağlı olarak üst sıralarda yer alabilmek, bir web sitesinin kolaylıkla bulunabilmesi açısından son derece önemlidir.
 4. Unutulmamalıdır ki bir harf veya bir kod, sitenizi yüz binlerce sitenin arkasına atar veya üstüne çıkartır…
 5. İnternet'te kolay bulunabilen, ticari getirisi yüksek web sitelerinin oluşumu, tam bir mühendislik çalışması gerektirmektedir.
 6. Alan adının tespitinden başlayan bu oluşum, sitenin temelinin atılması ve dizaynını takiben, arama motorlarına kayıt aşamasında da bilinçli olarak denetlenmelidir.
 7. Yapımı tamamlanmış web sitelerine ise mutlaka web sitesi optimizasyonu yapılmalı, eksik kodlar varsa bunlar eklenmeli ve diğer kriterler uygulanmalıdır.
 8. Bir web sitesi ne kadar görsel olursa olsun, internet okyanusunda kolaylıkla bulunamıyor ve sadece eş-dost tarafından ziyaret ediliyorsa, amacına ulaşmış sayılamaz.
 9. Google Arama Motorunda yüksek sponsorluk bedelleri ödemeden, sitenizin sol tarafta ve üst sıralarda ( amacınız 1. sayfadır ) indexlenmesini hedeflemektedir.
 10. Sitenizin Google’da üst sıralarda yer alması ve ne zaman index'leneceği garanti edilmemekle birlikte, optimizasyon çalışmalarına bir an önce başlanılması tavsiye edilmektedir.
 11. Ayrıca yeni bir site dizayn ettirmeyi düşünüyorsanız, size Google ‘ın kriterlerine uygun bir web sitesi dizayn edilmelidir.


Backlink'ler, arama motoruna kayıt, anahtar kelimeler, organik hitler, hepsi palavra bütün olay sitenizin tasarımı ve özgünlüğü. Eğer siteniz doğru tasarlanmadıysa SEO denilen çalışmaların hiçbir yararı olmayacağı gibi zararı da olacaktır. Web Tasarımcınınız bu kriterlere uygun çalıştıysa SEO denilen çalışmaya ihtiyacınız yoktur. Tasarımını yapmadığım siteler için Arama Motoru Optimizasyonu (Yani SEO) yapmıyorum ve Seo denilen kavram için hizmet vermiyorum çünkü büyük bir ihtimalle sitenizin yeniden tasarlanması ve yapılandırılmasını önereceğim sizlere..

Tıkla Ara!